Round 20 Teams – Boost for Bombers, Devils delight for Demons

The teams are in for round 20 of the Bupa Tasmanian State League season, with some handy additions coming in across the board. 

Lauderdale has received a big boost for its huge clash with Glenorchy at KGV, with skipper Bryce Walsh, midfield bull Phil Bellchambers and livewire forward Henry Kerinaiua all coming into the side.

Walsh and Bellchambers were both late withdrawals – and subsequently sorely missed – last weekend, while Kerinaiua returns from spending time in the Northern Territory. Versatile targets Alex Hill and Matt Elliott also return, adding even greater flexibility to this Lauderdale outfit.

The Bombers do lose some strong players, though, with Devils Matt McGuinness and Oscar Shaw both missing as well as leader Robbie McManus (injured) and young players Corey Laoumtzis and Lincoln Arnold.

Glenorchy will welcome back two experienced heads, with Clinton French and Liam Smith returning from injury for the KGV blockbuster. Brodie Rowbottom (ill) and Matt Joseph both make way.

North Launceston’s clash with North Hobart at Invermay Park has also received an injection of star power, with running defender Arion Richter-Salter returning for the Bombers, on top of Devils duo Jackson Callow and Oliver Sanders. Rhyan Mansell (rested), Dakota Bannister (suspended) and Will Haley make way.

The Demons have also received a big Demons boost, with the likes of Jake Steele, Will Peppin, Jye Menzie and Patrick Walker all coming into the side.

The Tigers have made four changes for Saturday’s Gadomski-Riewoldt Trophy clash, with forward targets Tyler Carter and Elijah Reardon both returning after being late withdrawals last weekend. Devils Oliver Burrows-Cheng and Lachie Gadomski both come in to add further excitement to this Tigers side.

Clarence has made one change, bringing back defender Sam Green from school duties for Aiden Jackman.


CLICK HERE FOR TEAM SHEETS

CLICK HERE FOR UMPIRE APPOINTMENTS


GLENORCHY v LAUDERDALE

Round 20 – 17/08/2019

2:00PM – KGV Oval

2408664.jpg
Glenorchy

B: J. Arnold, S. Hall, Z. Webster

HB: A. Brennan, C. Goodsell, B. Patterson

C: R.  Mott, J.  Geard, J.  Whitford

HF: J. Bowden, S. Reeves, C. Daly

F: B. Bester, A. Grace, A. Roberts

R: C. Duffy, B. Kamaric, J. Webb

Int: W. Atkin, R. Banks-Smith, C. French, L. Smith

Emg: N. Blowfield , B. Carr, R. Dilger S. Rundle

In: C. French, L. Smith

Out: B. Rowbottom,  M. Joseph

2408669.jpg

Lauderdale

B: J. Perkins, E. Trupp, E. Whish-Wilson

HB: M. Anderton, A. Hill, R. Wiggins

C: A.  Hevey, B.  Walsh, R.  Sutton

HF: A. Saunders, N. Baker, S. Siggins

F: S. Burge, B. McGuinness, H. Kerinaiua

R: H. Smith, P. Bellchambers, N. Franklin

Int: M. Elliott, J. Gillbee, N. Raglione, J. Williams

Emg: L. Arnold, W. Gergel, R. Hill, R. McManus

In: B. Walsh, H. Kerinaiua, A. Hill, P. Bellchambers, M. Elliott

Out: O. Shaw, C. Laoumtzis, M. McGuinness, L. Arnold, R. McManus

 


NORTH LAUNCESTON v NORTH HOBART

Round 20 – 17/08/2019

2:00PM – Invermay Park

2408668.jpg
North Launceston

B: J. Avent, C. Young, A. Richter-Salter

HB: F. Bennett, B. van Buuren, J. Foon

C: L.  Davies, B.  Cox-Goodyer, B.  Simpson

HF: S. Egger, J. Callow, K. Wadley

F: T. Donnelly, B. McCulloch, W. Edmunds

R: A. Lee, J. Ponting, T. Whitford

Int: J. Rushton, O. Sanders, J. Tepper, X. Todman

Emg: J. Curran, B. Elmer, C. Pearton, R. Whitney

In: A. Richter-Salter, J. Callow, O. Sanders

Out: R. Mansell,  W. Haley,  D. Bannister

2615145.jpg
North Hobart

B: W. Cole, B. Walker, H. Williams

HB: P. Walker, H. Williams, M. Yates

C: A.  Norton, S.  Darley, W.  Peppin

HF: J. Barwick, A. Keeling, J. Menzie

F: S. Caswell, J. Steele, C. Garland

R: H. Ireland, N. McCulloch, J. Charlton

Int: M. Evans, N. Lee, T. Millhouse, T. Reeves

Emg: H. Barron, J. Barwick, M. Bidgood, P. Fisher

In: P. Walker, W. Peppin, J. Menzie, J. Steele

Out: C. Ransom, J. Cleaver, L. Waters, H. Barron

 


TIGERS FC v CLARENCE

Round 20 – 17/08/2019

2:00PM – Twin Ovals

2408665.png
Tigers FC

B: J. Drew, W. Poland, S. Rice

HB: B. Donnelly, M. Davies, L. Gadomski

C: L.  Griggs, R.  Matthews, A.  Vincent

HF: B. Adams, T. Carter, L. Watt

F: L. Graham, M. Paul, E. Reardon

R: M. Gardner, S. Duigan, K. Lovell

Int: A. Bessell, O. Burrows-Cheng, H. Johnston, B. Rees

Emg: C. Bryant, J. Lister, B. McCulloch, J. Pearce

In:, T. Carter, E. Reardon, O. Burrows-Cheng, L. Gadomski

Out: B. Graham,  B. Gordon, J. Pearce, J. Lister

2408663.jpg
Clarence

B: J. Bealey, J. Bailey, J. Holmes

HB: B. Jones, Z. Buechner, J. Webberley

C: S.  Lewis-Johnson, E.  Jackson, M.  Ling

HF: J. Cox, S. Green, J. Harper

F: C. Nield, N. Holmes, J. Smith

R: R. Bailey, K. Howlett, C. Riley

Int: B. Hayden, T. Hope, J. Preshaw, K. Wylie

Emg: L. Borsboom, A. Jackman, O. Paprotny, B. Rubock

In: S. Green

Out: A. Jackman

 


TSL DEVELOPMENT LEAGUE – ROUND 20

GLENORCHY v LAUDERDALE

Round 20 – 17/08/2019

10:30AM – KGV Oval

2408664.jpg
Glenorchy

To be selected from:

J. Anders, J. Bearman, B. Bester, N. Blowfield , T. Bowden, T. Butterworth,

J. Davie, J. Deegan, L. Deegan, S. Deverell, R. Dilger, Z. Evans-fenton,

C. French, M. Joseph, I. Manson, C. Mcknight, J. Millhouse, K. Richards,

J. Roberts, B. Rowbottom, C. Salter, L. Smith, T. Stacey, J. Stevenson,

C. Walker, Z. Welsh, J. West, J. Whitney

2408669.jpg

Lauderdale

To be selected from:

L. Arnold, D. Bransden, A. Brewster, C. Brown, C. Carr, S. Clayton ,

T. Daff, M. Elliott, S. Foster, W. Francis, L. Gallagher, W. Gergel,

R. Hill, A. Hill, P. Hudson, F. Kenny, B. Kingston, T. Martin,

L. Meagher, B. Newell, F. Rackett, T. Ratcliffe, N. Sneyd, B. Steinbauer,

C. Sutcliffe, S. Tilley


NORTH LAUNCESTON v NORTH HOBART

Round 20 – 17/08/2019

11:00AM – Invermay Park

2408668.jpg
North Launceston

To be selected from:

W. Birchmore, A. Bourne, O. Chugg, L. Cocker, M. Cossins, J. Curran,

T. Eiszele, B. Elmer, T. Foon, W. Gibson, C. Haines, W. Haley,

J. Harris, K. Hibbs, J. Kerr, J. Lanham, C. Lowe, J. Mazengarb,

B. Pearn, C. Pearton, A. Potter, C. Praciak, H. Rand, J. Smith,

C. Stuart, G. Tatnell, R. Whitney, L. Young
2615145.jpg
North Hobart

To be selected from:

J. Barwick, S. Becker, M. Bidgood, M. Bowerman, N. Butler, J. Caulfield,

J. Clifford, K. Cobern, W. Cooper, O. Di Venuto, P. Fisher, P. Kearney,

F. Lapham, C. Leek, A. Marathis, K. Mason, W. Mazengarb, B. Midson,

A. Moore, R. Morgan, L. Payne, F. Poke, C. Ransom, A. Rogers,

H. Suhr, O. Walker, L. Waters, M. Webb, T. Willmott, B. Young


TIGERS FC v CLARENCE

Round 20 – 17/08/2019

11:00AM – Twin Ovals

2408665.png
Tigers FC

To be selected from:

Z. Adams, R. Ashlin, J. Banks – Balding, M. Bigwood, H. Bradburn, C. Bryant,

E. Burrows-Cheng, M. Coad, M. Collidge, C. Doyle, L. Edwards, J. Gadomski,

B. Graham, L. Griggs, J. Huizing, P. Kelly, J. Keogh, J. Lane,

M. Lister, J. Lister, B. McCulloch, J. Pearce, P. Reihana, M. Reynolds,

C. Sawdy, L. Sulzberger, A. Webster, D. Willoughby

2408663.jpg
Clarence

To be selected from:

L. Borsboom, T. Burgess, A. Butterworth, S. Colley, A. Continenza, J. Ede,

J. Gridley, R. Hapka, D. Howlett, A. Jackman, J. Jordan, B. Lewis,

T. Marshall, J. Nus, O. Paprotny, T. Penwright, O. Preshaw, D. Pulford,

B. Rubock, K. Saward, B. Smith, R. Stocks, S. Storic, N. Thornbury,

J. Tilley, J. Tremayne, J. Young