RACT INSURANCE PLAYER OF THE YEAR

 

LEADERBOARD AFTER ROUND 15

14 VOTES: Daniel Joseph (Glenorchy)

13 VOTES: Taylor Whitford (North Launceston)

10 VOTES: Ryan Bailey (Clarence)

9 VOTES: Jaye Bowden (Glenorchy)

8 VOTES: Phil Bellchambers (Lauderdale)

8 VOTES: Jake Cox (Clarence)

8 VOTES: Troy Cunliffe (Claremce)

8 VOTES: Sherrin Egger (North Launceston)

 


BUPA TSL – ROUND 1 

North Hobart v Tigers – North Hobart Oval 30/03/18

3- Marcus Davies (Tigers)

2- Edward Burrows-Cheng (Tigers)

1- Hugh NJ Williams (North Hobart)

 

North Launceston v Launceston – UTAS Stadium 30/03/18

3- Taylor Whitford (North Launceston)

2- Mark Walsh (North Launceston)

1- Zach Burt (North Launceston)

 

Lauderdale v Clarence – Lauderdale Oval 31/03/18

3- Troy Cunliffe (Clarence)

2- Phil Bellchambers (Lauderdale)

1- Brady Jones (Clarence)

 


BUPA TSL – ROUND 2

Glenorchy v Lauderdale – KGV 07/04/18

3- Daniel Joseph (Glenorchy)

2- Mitch Walker (Glenorchy)

1- Callen Daly (Glenorchy)

 

North Launceston v Tigers – UTAS Stadium 07/04/18

3- Josh Ponting (North Launceston)

2- Tom Bennett (North Launceston)

1- Jack Avent (North Launceston)

 

Launceston v North Hobart – Windsor Park 07/04/18

3- Mitch Thorp (Launceston)

2- Brodie Palfreyman (Launceston)

1- Hamish Leedham (Launceston)

 


BUPA TSL – ROUND 3

Lauderdale v Launceston – Lauderdale Oval 14/04/18

3- Brodie Palfreyman (Launceston)

2- Jake Hinds (Launceston)

1- Jack Rushton (Launceston)

 

North Launceston v Glenorchy – UTAS Stadium 14/04/18

3- Jaye Bowden (Glenorchy)

2- Daniel Joseph (Glenorchy)

1- Zac Webster (Glenorchy)

 

North Hobart v Clarence – North Hobart Oval 14/04/18

3- Brady Jones (Clarence)

2- Gabby Chambers (Clarence)

1- Chris Nield (Clarence)


BUPA TSL – ROUND 4 

Tigers v Lauderdale – Twin Ovals 20/04/18

3- Haydn Smith (Lauderdale)

2- Lachlan Clifford (Tigers)

1- Timothy Mosquito (Lauderdale)

 

Glenorchy v North Hobart – KGV Oval 20/04/18

3- Cameron Duffy (Glenorchy)

2- Callen Daly (Glenorchy)

1- John Geard (Glenorchy)

 

Clarence v North Launceston – Blundstone Arena 21/04/18

3- Jordan Cousens (North Launceston)

2- James Holmes (Clarence)

1- Sherrin Egger (North Launceston)


BUPA TSL – ROUND 5

Tigers v Glenorchy – Twin Ovals 25/04/18

3- Ben Kamaric (Glenorchy)

2- Daniel Joseph (Glenorchy)

1- Ryan Matthews (Tigers)

 

North Hobart v North Launceston – North Hobart Oval 28/04/18

3- Tom Couch (North Launceston)

2- Tom Bennett (North Launceston)

1- Zach Burt (North Launceston)

 

Clarence v Launceston – Blundstone Arena 28/04/18

3- Sam Rundle (Launceston)

2- James Gillow (Launceston)

1- Jason Bailey (Clarence)


BUPA TSL – ROUND 6

Glenorchy v Clarence – KGV 05/05/18

3- Ryan Bailey (Clarence)

2- Jackson O’Brien (Clarence)

1- Jaye Bowden (Glenorchy)

 

Launceston v Tigers – Windsor Park 05/05/18

3- Jay Blackberry (Launceston)

2- Mitch Thorp (Launceston)

1- Jake Hinds (Launceston)

 

North Hobart v Lauderdale – North Hobart Oval 05/05/18

3- Alex Hevey (Lauderdale)

2- Rhys Sutton (Lauderdale)

1- William Peppin (North Hobart)


BUPA TSL – ROUND 7

Tigers v Clarence – Twin Ovals 12/05/18

3- Ryan Bailey (Clarence)

2- Jake Cox (Clarence)

1- Tyson Hanslow (Clarence)

 

Launceston v Glenorchy – Windsor Park 12/05/18

3- Rulla Kelly-Mansell (Launceston)

2- Giacomo Millucci (Launceston)

1- Callen Daly (Glenorchy)

 

North Launceston v Lauderdale – UTAS Stadium 12/05/18

3- Taylor Whitford (North Launceston)

2- Tom Bennett (North Launceston)

1- Arion Richter-Salter (North Launceston)


BUPA TSL – Round 8

Launceston v North Launceston – Windsor Park 19/05/18

3- Tom Couch (North Launceston)

2- Taylor Whitford (North Launceston)

1- Brad Cox-Goodyer (North Launceston)

 

Lauderdale v Clarence – Lauderdale Oval 20/05/18

3- Jake Cox (Clarence)

2- James Holmes (Clarence)

1- Ryan Wiggins (Lauderdale)

 

Tigers v North Hobart – Twin Ovals 20/05/18

3- Hugh NJ Williams (North Hobart)

2- Trent Millhouse (North Hobart)

1- Mitch Carter (Tigers)


BUPA TSL – Round 9

Lauderdale v Glenorchy – Lauderdale Oval 26/05/18

3- Josh McGuinness (Lauderdale)

2- Ryan Wiggins (Lauderdale)

1- Tim Mosquito (Lauderdale)

 

North Hobart v Launceston – North Hobart Oval 26/05/18

3- Sonny Whiting (Launceston)

2- Ryan Tyrrell (Launceston)

1- Bailey Walker (North Hobart)

 

North Launceston v Tigers – UTAS Stadium 26/05/18

3- Sherrin Egger (North Launceston)

2- Arion Richter-Salter (North Launceston)

1- Mitch Carter (Tigers)


BUPA TSL – Round 10

Lauderdale v Clarence – Lauderdale Oval, 02/06/18

3- Phil Bellchambers (Lauderdale)

2- Nat Franklin (Lauderdale)

1- Jared Dakin (Launceston)

 

Clarence v North Hobart – Blundstone Arena, 02/06/18

3- Ryan Bailey (Clarence)

2- Alex Silver (Clarence)

1- Nick Lee (North Hobart)

 

Glenorchy v North Launceston – KGV Oval, 02/06/18

3- Jay Foon (North Launceston)

2- Sherrin Egger (North Launceston)

1- Josh Ponting (North Launceston)


BUPA TSL – Round 11

Launceston v Clarence – Windsor Park, 09/06/18

3- Jake Cox (Clarence)

2- Chris Nield (Clarence)

1- Taylor Williamson (Clarence)

 

North Launceston v North Hobart – UTAS Stadium, 09/06/18

3- Dakota Bannister (North Launceston)

2- Josh Ponting (North Launceston)

1- Tom Bennett (North Launceston)

 

Glenorchy v Tigers – KGV Oval, 09/06/18

3- Matthew Joseph (Glenorchy)

2- Josh Grant (Glenorchy)

1- Blake Grant (Tigers)


BUPA TSL – Round 12

North Hobart v Glenorchy – North Hobart Oval, 16/06/18

3- Jaye Bowden (Glenorchy)

2- Daniel Joseph (Glenorchy)

1- Nathan McCulloch (North Hobart)

 

Clarence v North Launceston – Blundstone Arena, 16/06/18

3- Troy Cunliffe (Clarence)

2- Sherrin Egger (North Launceston)

1- Ryan Bailey (Clarence)

 

Tigers v Lauderdale – Twin Ovals, 16/06/18

3- Alex Hill (Lauderdale)

2- Phil Bellchambers (Lauderdale)

1- Will Campbell (Tigers)


BUPA TSL – Round 13

Glenorchy v Clarence – KGV Oval, 23/06/18

3- Daniel Joseph (Glenorchy)

2- Jaye Bowden (Glenorchy)

1- Cameron Duffy (Glenorchy)

 

Lauderdale v North Hobart – Blundstone Arena, 23/06/18

3- Robbie McManus (Lauderdale)

2- Jacob Gillbee (Lauderdale)

1- Baxter Norton (North Hobart)

 

Tigers v Launceston – Twin Ovals, 23/06/18

3- Micah Reynolds (Tigers)

2- Will Campbell (Tigers)

1- Luke Graham (Tigers)


BUPA TSL – Round 14

Glenorchy v Launceston – KGV Oval, 30/06/18

3- Harrison Gunther (Glenorchy)

2- Daniel Joseph (Glenorchy)

1- Josh Grant (Glenorchy)

 

North Launceston v Lauderdale – UTAS Stadium, 30/06/18

3- Taylor Whitford (North Launceston)

2- Beau Sharman (North Launceston)

1- Phil Bellchambers (Lauderdale)

 

Clarence v Tigers – Blundstone Arena, 30/06/18

3- James Brenner (Clarence)

2- Troy Cunliffe (Clarence)

1- Mitch Carter (Tigers)


BUPA TSL – Round 15

North Launceston v Launceston – UTAS Stadium, 07/07/18

3- Dylan Riley (Launceston)

2- Taylor Whitford (North Launceston)

1- Bart McCulloch (North Launceston)

 

Clarence v Lauderdale – Blundstone Arena, 08/07/18

3- Tim Mosquito (Lauderdale)

2- Haydn Smith (Lauderdale)

1- Thor Boscott (Lauderdale)

 

North Hobart v Tigers – North Hobart Oval, 08/07/18

3- Mitch Carter (Tigers)

2- Luke Graham (Tigers)

1- Baxter Norton (North Hobart)


Votes are announced on Southern Cross News every Monday night and will be uploaded here round by round in 2018.

Votes are announced on Southern Cross News every Monday night.

THE RACT Insurance Player of the Year is awarded to the player with the most votes at the end of the regular season as determined by votes cast by journalists after each game. The RACT Insurance Player of the Year wins a $2,500 cash prize and a $2,500 RACT Travel voucher.