2011

A record breaking year by Launceston in 2011 saw them take home their first TSL Premiership, going through the entire home and away season undefeated.

Wrest Point State League Ladder 2011

POSTEAMPWLDBFFForAgst%PTS
1Launceston181800002353911258.2972
2Clarence1814400020901220171.3156
3Burnie1812600018511279144.7248
4North Hobart1811700017821511117.9444
5Glenorchy1810800016081450110.9040
6Lauderdale189900014681396105.1636
7North Launceston18990001545162894.9036
8Hobart183150001297192167.5212
9South Launceston183150001139226550.2912
10Devonport18117000975252738.584

Wrest Point State League Grand Final 2011

Launceston      1.4      5.5      7.11      12.14     (86)
Burnie      2.0      2.4      5.5      6.6      (42)

GOALS
Launceston: B.Finch 2, S.Stephens 2, J.Thurlow 2, J.Groenewegen, N.O’Donoghue, S.Whiting, J.Woolley, J.Lonergan, K.McCabe
Burnie: R.Baldock 3, C.Radford, K.Munday, H.Walters

BEST
Launceston: N.O’Donoghue, G,Savage, S.Stephens, M.Miar, J.Harris, B.Green
Burnie: H.Walters, R.Fox, K.Munday, D.Banham, L.Shackleton, Z.Hislop

Darrel Baldock Medal – Grand Final Best on Ground
Nathan O’Donoghue – Launceston

Cazaly Medal – Premiership Coach
Anthony Taylor – Launceston

P1000411

2011 Grand Final Umpires
Field: Ben Lehner, Nick Foot, Sam Cure
Emergency Field: Tim Ikin
Boundary: Joshua Enniss, Adam Reardon, Thomas Parry, Bradley Gibbins
Goal: Jason Nicholls, Benjamin Crisp
Emergency Goal: Brayden White

TSL 2011 Award Winners

Tassie Medal – TSL Best & Fairest
Tim Bristow – Launceston

Tassie Medal Top 10

Tim BristowLaunceston28 votes
Cameron ThurleyClarence24 votes
Jackson O’BrienClarence19 votes
Matthew SmithLauderdale19 votes
Darren BanhamBurnie18 votes
Jason LaycockBurnie15 votes
Michael PraciakNorth Launceston15 votes
Zane Murphy*North Hobart13 votes
Kaine WallerLauderdale12 votes
Nathan StreetNorth Hobart12 votes

*Ineligible due to suspension

Hudson Medal – TSL Leading Goalkicker
Brian Finch – Launceston

Matthew Richardson Medal – Rookie of the Year
Kaine Waller – Lauderdale

RACT Insurance – Player of the Year Award
Cameron Thurley – Clarence

2011 Tasmanian State League – Team of the Year

2011 TOTY

Wrest Point State League Colts Ladder 2011

POSTEAMPWLDBFFForAgst%PTS
1Launceston181620002189707309.6264
2Clarence181341002116995212.6654
3Burnie1813500017841336133.5352
4Lauderdale1812510015741044150.7750
5North Hobart1811700014971142131.0944
6North Launceston1810800015571204129.3240
7Glenorchy189900015841333118.8336
8South Launceston18414000953210045.3816
9Hobart18117000957255637.444
10Devonport18018000622241625.750

Wrest Point State League Colts Grand Final 2011

Launceston      3.4      7.7      10.9      14.12      (96)
Clarence          2.2      5.4      8.9      10.10       (70)

GOALS
Launceston: W.Stoltenberg 4, J.Edwards 3, R.Sergeant 2, T.Claridge, A.Payne, T.Sheppard, J.Rice, S.Pennefather
Clarence: J.Wylie 2, J.Roberts, J.Jenkins, D.Blazely, G.Chambers, M.Ling, R.Westbury, N.Douglas, J.Murphy

BEST
Launceston: T.Claridge, J.Edwards, T.Curwen, W.Stoltenberg, R.Sergeant, A.Payne
Clarence: A.Hall, T.Chynoweth, B.Coad, A.Blight, G.Chambers, J.Leach

Umpires
Field: Raymond Mee, Mark Tuckett, Joel Harris
Emergency Field: Nic Saltmarsh
Boundary: Dean Piccone, Terry Shore, Simon Hamilton, Quentin Cook
Goal: Brayden White, Mark Ensbey
Emergency Goal: Aaron Jones

Colts Grand Final – Best on Ground Medal
Tom Claridge – Launceston

Colts Premiership Coach Medal
Darrin Geard – Launceston

TSL Colts Medal Winners

Eade Medal – Colts Fairest and Best
Tom Arnold – North Hobart

Eade Medal Top 10

Tom ArnoldNorth Hobart16 votes
Will Stoltenberg*Launceston16 votes
Isaac McCrimmonLaunceston15 votes
Scott DodgeGlenorchy10 votes
Haydon FoxNorth Launceston10 votes
Callum NewmanNorth Launceston10 votes
Brent O’LearyLauderdale10 votes
Robert LapollaNorth Hobart9 votes
Jordan RobertsClarence9 votes
Eli TempletonBurnie9 votes
Taylor WilliamsonClarence9 votes

*Ineligible due to suspension

Colts Goal Kicking Medal
Will Stoltenberg – Launceston

Umpire Awards

Umpire of the Year
Ben Lehner, Tasmanian Football Umpires Association (TFUA)

Boundary: Joshua Enniss, North West Umpires Association (NWUA)
Goal: Jason Nicholls, Tasmanian Football Umpires Association (TFUA)

Most Improved Award
Field: Joel Sheehan
Boundary: Mathew Williams
Goal: Cameron Allen

Most Promising Award
Field: Alex Jak
Boundary: Henry Coulson
Goal: Patrick Beaumont

AFL Rookie List
Nick Foot (Field)
Shaun Gleeson (Field)

National Under 18 Championship Umpires
Field: Ben Lehner
Boudnary: Adam Reardon
Goal: Mark Ensbey

National Under 16 Championship Umpires
Field: Joel Harris
Boundary: Joshua Enniss
Goal: Brayden White

Other Award Winners & Results

Volunteer of the Year
Alan and Annette Richards – Clarence Football Club
Raelene Giblin – Launceston Football Club

TSL Media Award
Martin Agatyn – The Advocate Newspaper

Foxtel Cup Round 1
Clarence 0.2 2.5 4.7 4.7 (31)
Claremont 2.5 5.8 10.13 14.18 (102)
GOALS – Clarence: Trent Standen 2, Cameron Thurley, Jack Boon.
BEST – Clarence: Cameron Thurley, Jackson O’Brien, Matthew Round, Trent Standen.

State Representative Game 2011
n/a

Lefroy Medal – State Game Best on Ground
n/a