2010

2010 Tasmanian State League

2010 TSL Ladder

POSTEAMPWLDBFFForAgst%PTS
1Clarence1817100021011188176.8568
2Launceston1814400017671218145.0756
3Devonport1811700014971268118.0644
4Glenorchy181080001560166993.4740
5North Hobart189900017311397123.9136
6North Launceston18990001345139096.7636
7Burnie187110001354163083.0728
8Lauderdale186120001203166972.0824
9Hobart185130001488177483.8820
10South Launceston182160001027187054.928

2010 TSL Grand Final

Clarence        5.3        8.4       9.10       15.13      (103)
Devonport        2.2       5.9       5.9       6.10      (46)

GOALS
Clarence: T.Whitelaw 3, T.Standen 3, A.French 2, M.Drury 2, A.Brettingham-Moore, J.Green, C.Blight, A.Green, C.Thurley
Devonport: C.Viney 3, R.Mott, B.McDonald, R.Williams

BEST
Clarence: C.Thurley, C.Riley, G.Sharman, A.Green, J.O’Brien, S.Whitelaw
Devonport: S.McCrossen, A.Clements, M.Smith, C.Viney, R.Williams, C.Hardy

Darrel Baldock Medal – Grand Final Best on Ground
?

Cazaly Medal – Premiership Coach
Brett Geappen – Clarence

2012 TSL Grand Final Umpires
Field: Nick Foot, Ben Lehner, Shaun Gleeson
Emergency Field: Matt Clarke
Boundary: Dean Piccone, Adam Robinson, Tom Parry
Goal: Jason Williams, Mark Ensbey
Emergency Goal: Damion Oxley

TSL Award Winners

Tassie Medal – TSL Best & Fairest
Brett Geappen – Clarence

Tassie Medal Top 6

Zane Murphy*North Launceston19 votes
Brett GeappenClarence18 votes
Kurt HeazlewoodDevonport17 votes
Luke ShackletonBurnie16 votes
Cameron ThurleyClarence14 votes
Trent StandenClarence14 votes

*Ineligible due to suspension

Hudson Medal – TSL Leading Goalkicker
Brian Finch – Launceston (94 goals)

Matthew Richardson Medal – Rookie of the Year
Trent Standen – Clarence

Corporate Express Rising Star Award
Josh Green – Clarence

RACT Insurance Player of the Year Award
Scott Stephens – Launceston

 2010 Tasmanian State League – Team of the Year

2010 TOTY

 

2010 Tasmanian State League – Reserves

2010 Reserves Ladder

POSTEAMPWLDBFFForAgst%PTS
1North Hobart161420201503787190.9864
2Glenorchy161231201259890141.4658
3South Launceston161151201169747156.4954
4Clarence16961201266906139.7446
5North Launceston16610130878110779.3138
6Lauderdale1679020829106078.2136
7Devonport16511020768102475.0028
8Launceston16412030658105462.4328
9Hobart16114020635139045.6816

2010 Reserves Grand Final

Clarence 8.8 (56)
North Hobart 7.11 (53)

GOALS
Clarence:
North Hobart:

BEST
Clarence: J.Roberts, M.Round, T.Williamson, M.Baker, A.Blight, D.Bosworth
North Hobart: J.Arnold, N.Carr, A.Palmer, J.Faulkner, N.McCulloch, C.Dell

Umpires
Field: Mark Tuckett, Joel Harris, Sam Rainbird
Boundary: Joshua Enniss, Adam Reardon, Simon Hamilton
Goal: Brayden White, Jason Nicholls

Reserves Grand Final – Best on Ground
?

Reserves Grand Final – Premiership Coach
?

Reserves Best & Fairest
Brad Foley – South Launceston

2010 Tasmanian State League – Under 18’s

2010 Under 18’s Ladder

POSTEAMPWLDBFFForAgst%PTS
1North Launceston1812600013001023127.0848
2Clarence1812600012461043119.4648
3Launceston181170001147960119.4844
4North Hobart1811700012811126113.7744
5Lauderdale181080001200989121.3340
6Burnie1810800012731058120.3240
7South Launceston1881000011411050108.6732
8Devonport188100001233123999.5232
9Glenorchy18612000817136160.0324
10Hobart18216000843163251.658

2010 Under 18’s Grand Final 

North Launceston 10.11 (71)
Clarence 7.8 (50)

GOALS
North Launceston:
Clarence:

BEST
North Launceston: E.Petterwood, M.VanDenBerg, S.Hill, L.Purdon, J.Whelan, S.Heppel
Clarence: M.Ling, R.Williams, J.Jenkins, A.Fitzpatrick, J.Gleeson, A.Parker

Umpires
Field: Raymond Mee, Nic Saltmarsh, Sam Cure
Emergency Field: Michael Hay
Boundary: Bradley Gibbins, Terry Shore, Luke Saunders
Goal: Damion Oxley, Andrew Newton
Emergency Goal: Brayden White

Under 18’s Grand Final – Best on Ground Medal
?

Under 18’s Grand Final – Premiership Coach
?

Eade Medal – Under 18’s Best & Fairest
Patrick Riley – North Hobart

Eade Medal Top 3

Patrick RileyNorth Hobart19 votes
Brady StubbsDevonport15 votes
Trent SmithSouth Launceston15 votes

Umpire Awards

Umpire of the Year
Nick Foot, Tasmanian Football Umpires Association (TFUA)

Boundary: Dean Piccone, Tasmanian Football Umpires Association (TFUA)
Goal: Jason Williams, Tasmanian Football Umpires Association (TFUA)

Most Improved Award
Field: Sam Rainbird
Boundary: Thomas Parry
Goal: Lucy Edwards

Most Promising Award
Field: Daniel Willcox
Boundary: Joshua Enniss
Goal: Jayden Carey

National Under 18 Championships Umpires
Field: Nick Foot
Boundary: Joseph McCormack
Goal: Aaron Jones

National Under 16 Championships Umpires
Field: Nic Saltmarsh
Boundary: Terry Shore
Goal: Jason Nicholls

Other Award Winners

Volunteer of the Year
Barry Hassett – Glenorchy Football Club

TSL Media Award
Brent Costelloe (Journalist) and Steve Fisher (Cameraman) – WIN Television

State Representative Game 2010
Queensland 23.26 (164)
Tasmania 13.7 (85)

Lefroy Medal – State Game Best on Ground
Ben Reynolds – Devonport Football Club